Kuidas teha toidupoes paremaid valikuid?

Toidupoodi minnes võtab tihtipeale silme eest kirjuks, sest tooteid on väga palju ja sortiment lai. Kiire elutempo juures ostetakse toiduaineid ilma, et vaadatakse nende koostist. Soovitan aga kõigil võtta see endale harjumuseks, sest läbi väikeste muutuste on võimalik oma menüü palju tervislikumaks saada. Mida aga pakendilt vaadata ja kuidas tooteid omavahel võrrelda?

Piimatooted

Soovitan tarbida pigem väikese rasvasisaldusega piimatooteid, sest küllastunud rasvhapete liigne tarbimine suurendab südame-ja veresoonkonna haiguste riski. Küllastunud rasvhappeid leidub enamjaolt just piimatoodetes, aga ka lihas. Võimaluse korral mitte tarbida magusaid piimatooteid (kohupiimakreeme, kohukesi, maitsestatud jogurteid), kuid kui on siiski soov osta nt. magusam jogurt, siis valida selline, mille suhkrusisaldus on kõige väiksem. Pakendi peal on toodete suhkrusisaldus alati väljatoodud (süsivesikud, sh. suhkrud). Näiteks 10g 100g toote kohta suhkrut on juba liiga suur suhkrukogus (10g suhkrut on võrdne 1 spl lauasuhkruga).

Kondiitritooted

Kondiitritoodete valimisel soovitan kõigepealt vaadata koostisosadele otsa ja kui näete, et nimekiri on väga pikk ning sisaldab hulganisti värv-ja säilitusaineid (E-sid), siis pigem jätta see toode ostmata. Samuti tasub jälgida (eriti kohupiimatortide puhul), et nad ei sisaldaks tervisele ohtlikke transrasvu. Transrasvad tähistatakse pakendil kas „osaliselt hüdrogeenitud taimse rasvana“ või „osaliselt tahkestatud taimse rasvana“. Näiteks, kui on toote koostisosas „osaliselt hüdrogeenitud palmirasv“, siis see tähendab, et antud toode sisaldab transrasvu. Loomulikult kehtib ka kondiitritoodete puhul see soovitus, et pigem osta väiksema suhkrusisaldusega toode.

Taimsed piimad

Taimsete piimade osakaal on viimaste aastatega järsult kasvanud ja on heaks alternatiiviks neile, kellel on laktoositalumatus või kes soovib toituda taimselt. Paljud arvavad, et taimne piim on igal juhul tervislikum valik, kui tavaline lehmapiim, kuid nii ei pruugi see olla. Taimse piima (nt. sojapiim, mandlipiim, kaerapiim) valimisel soovitan osta taaskord sellist, mis ei sisaldaks lisatud suhkrut. Teiseks tasub vaadata, millist õli on taimsele piimale lisatud. Soovitan pigem vältida neid taimseid piimasid, millele on lisatud päevalille õli, sest päevalille õli on suure omega 6 sisaldusega ja omega 6 rasvhape on tuntud põletikuliste protsesside tekitaja meie organismis.

Puu-ja köögiviljad

Soovitan võimalusel tarbida mahetoodangut, kuid kui sellist võimalust pole, siis valida alati kõige värskemad puu-ja köögiviljad, võimalusel kodumaised. Päevane köögiviljade tarbimissoovitus on vähemalt 500g köögivilju päevas (v.a kartul ja bataat).

Pähklid

Ka pähklite puhul soovitan võimalusel osta öko märgitustega pähklid. Tasub vältida taignas ja mees läbipraetuid pähkleid, sest need on kõrge suhkrusisaldusega ning tervislikkuse seisukohalt mitte hea valik.

Maiustused, jäätised, batoonikesed

Maiustuste puhul ei saa me üle ega ümber sellest, et suhkrusisaldus võiks neil olla võimalikult väike. Samuti tasub vältida tooteid, mis sisaldavad kunstsuhkruid (nt. sukraloos, K-atsesulfaam jm.) Sellistele toodetele tihti kirjutatakse peale ka, et see on suhkruvaba toode. Soovitan alati lugeda koostisosadest, kas see toode on ka kunstlikke suhkrute vaba või mitte. Näen tihti kunstsuhkruid ka sportlastele mõeldud toodetes, näiteks proteiinibatoonides. Tavalistest kommidest parem valik on näiteks kuivatatud puuviljad, või äärmisel juhul kuivatatud marjad/puuviljad šokolaadis.

Joogid, mahlad, maitseveed

Paljudesse mahladesse on samuti lisatud suhkrut, et saada toode magusamaks. Soovitan osta naturaalseid, lisatud suhkruta mahlasid ja maitsevett. Spordi-ja energiajookides on samuti üsna suur hulk nii suhkrut, kui kunstsuhkurt, lisaks ka värv-ning säilitusaineid. Selliseid tooteid tasub vältida ja läbi mõelda, kas ja mis eesmärgil üldse spordi-või energiajooki tarbida on vaja.

Leivad, saiad

Ka leibade, saiade ostul soovitan jälgida suhkrusisaldust ning osta selline toode, millel on suhkrut alla 5g 100g kohta. Võimalusel eelistada juuretise baasil küpsetatud leiba/saia.

Alguses võib tunduda pakendiinfo lugemine tüütu ja aeganõudev, kuid ma leian, et meie ja meie perekonnaliikmete tervis on seda väärt. Samuti harjub sellega ära ja pika peale kujunevad välja oma lemmik tootjad, kelle puhul paistab välja, et seal pööratakse puhtamale koostisele rohkem tähelepanu.